Naucz się pisać kaligraficznym pismem odręcznym

Wielu ludzi myśli, że kaligrafia to nauka prostego pisma ręcznego, ale nie jest to do końca prawdą. Generalnie w kaligrafii litery są stylizowane i zdobione – jest to bliższe sztuce niż zwykłemu pismu odręcznemu. Z kolei pisanie to zbiór znanych technik i styl codziennych notatek. W przeciwieństwie do kaligrafii, szybkość i łatwość w tworzeniu tekstu są ważniejsze w codziennym pisaniu. Ponieważ każda osoba ma unikalne pismo odręczne, istnieje nieskończenie wiele sposobów, aby je ulepszyć. W tym artykule zaprezentujemy kilka sztuczek na stworzenie pięknych odręcznych notatek przy użyciu dowolnego pióra. Oto kilka sztuczek, które pomogą Ci to osiągnąć:

Pisz piórem, które jest dla Ciebie wygodne

Znalezienie odpowiedniego dla siebie pióra będzie nie lada wyzwaniem. Można wybrać pióro do kaligrafii ze względu na przyjemny w dotyku korpus i ładny ciemny czarny kolor atramentu. Należy też zwrócić uwagę na to, jak łatwo się nim pisze, nie można nadwyrężać ręki, aby uzyskać czyste pociągnięcie piórem.

Wybór piór jest naprawdę ogromny w dzisiejszych czasach. Najlepiej potestować różne rodzaje piór z różnymi atramentami tak aby z czasem dokonać dla siebie najlepszego wyboru i poprawić estetykę pisma.

Trzymaj uchwyt luźno, bez zbędnego napinania mięśni

Delikatny, łatwy chwyt to podstawa dobrego pisma. Dzięki odpowiedniej praktyce nauka kaligrafii, z czasem stanie się dużo przyjemniejsza szczególnie jeżeli już na początku zadbamy o odpowiednie nawyki. Lekki chwyt uzyskuje się, gdy mięśnie dłoni nie są przeciążone, a paznokcie nie zaczynają wybielać od silnego nacisku.

Wiele osób ściska długopis tak mocno, że ręka zaczyna boleć w pierwszych minutach pisania. Często robimy to mimowolnie, więc pamiętaj, aby co kilka minut sprawdzać w myślach, czy może nie napinasz ręki w celu trzymania pióra czy długopisu.

Zacznij od rozgrzewki

Bez względu na to, czy zamierzasz pisać kursywą, czy literami drukowanymi, bez rozgrzewki będziesz mieć trudności z tworzeniem schludnych liter. Zacznij od kilku skrętów, a po takiej rozgrzewce będziesz miał zgrabne i pewne siebie litery wychodzące spod Twojej ręki. Do tego ćwiczenia świetnie nadaje się pole przewijania ze skryptu.  

Nie bój się skręcać arkusza, na którym piszesz

Od dziecka uczono nas, by trzymać arkusz mocno i prosto przed sobą. Jeśli Ci to odpowiada, to świetnie. Ale jeśli wolisz trzymać kartkę pod odpowiednim kątem, nie krępuj się i ustaw arkusz do pisania, tak aby był odpowiedni dla Ciebie.

Większość osób praworęcznych może pisać w normalnej, wyprostowanej pozycji… ale nie wszyscy. O wiele łatwiej części osób pisze się  kursywą – gdy kartka jest obrócona o 90 stopni. Przetestuj różne możliwości.

Wygodna pozycja arkusza jest inna dla każdego, więc nie krępuj się wypróbować różnych kątów. W przypadku osób praworęcznych należy położyć kartkę pionowo i obracać ją w lewo, aż do momentu, gdy pisanie będzie łatwe i wygodne. Osoby leworęczne również powinny zacząć pionowo, ale obrócić kartkę w prawo. 

Ćwicz przy każdej możliwej okazji

Pismo ręczne, jak prawie wszystko w życiu, trzeba doskonalić przez ciągłą praktykę. Im więcej użytecznych nawyków i stylów przyjmiesz w swoim piśmie, tym lepsze stanie się Twoje pismo kaligraficzne.